Хмарка тегів:

О

ОБВАЛОВАНА АВТОСТОЯНКА — наземні або заглиблені автостоянки з обвалованими грунтом зовнішніми огороджувальними конструкціями, які виступають вище рівня землі.

ОБВАЛИ — обвалення (падіння) мас гірських порід (у вигляді великих брил і уламків) в результаті відриву від корінного масиву.

ОБДИР КОРИ — ділянка поверхні необкорованого круглого лісоматеріалу, позбавлена кори.

ОБЛИЦЮВАЛЬНЕ ЗАХИСНЕ ПОКРИТТЯ — захисне покриття, яке складається із штучних матеріалів, що укладаються на хімічно стійку замазку або шар підстилаючого і ізоляційного розчину.

ОБОРОТНІСТЬ МОБІЛЬНИХ (ІНВЕНТАРНИХ) БУДІВЕЛЬ, СПОРУД АБО КОМПЛЕКСУ — кількість передислокацій мобільної (інвентарної) будівлі, споруди або комплексу за певний календарний термін.

ОБЛАДНАННЯ (ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ) — матеріальна продукція характерної форми, що складається з розрізнених частин.

ОБЛАДНАННЯ БАШТОВОСТРІЛОВЕ — змінне устаткування стрілового самохідного крана, що складається з башти, стріли з гуськом або без гуська і необхідних пристроїв.

ОБГРУНТУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНЕ — сукупність доводів (доказів) і наукових прогнозів, що дозволяють оцінити екологічну небезпеку запланованої господарської та іншої діяльності для екосистем (природних територіальних комплексів) і людини.

ОБРОБКА ВІДХОДІВ — діяльність, пов’язана з виконанням будь-яких технологічних операцій, які можуть призвести до зміни фізичного, хімічного або біологічного стану відходів для забезпечення подальших робіт щодо поводження з відходами.

ОБРІЗНИЙ ПИЛОМАТЕРІАЛ (ЗАГОТІВЛЯ) — пиломатеріал (заготівля) із кромками, обпиляні перпендикулярно пласту, і обзолом не більше допустимого за відповідною нормативно-технічною документацією. Примітка. Обрізний пиломатеріал може бути з паралельними і непаралельними  кромками.

ОБСТЕЖЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ, ОРГАНІЗАЦІЙ — проведення комплексу контрольних дій для отримання інформації про діяльність підприємств, організацій щодо забезпечення безпеки або якості виконання робіт.

ОБСЛУГОВУВАЛЬНА ЗОНА (ЗОНА ІСНУВАННЯ) — простір у приміщенні, обмежений площинами, паралельними огорожами, на висоті 0,1 і 2,0 м над рівнем підлоги, але не ближче ніж 1,0 м від стелі при стельовому опаленні; на відстані 0,5 м від внутрішніх поверхонь зовнішніх стін вікон та опалювальних приладів; на відстані 1,0 м від роздає поверхні повітророзподільників.

ОБСЛУГОВУВАЛЬНА ЗОНА — простір у приміщенні висотою 2 м з постійним перебуванням людей, що стоять або рухаються, і висотою 1,5 м-люди сидять.

ОБСЛУГОВУВАННЯ ОБЛАДНАННЯ — експлуатація, ремонт, налагодження та випробування обладнання, а також пусконалагоджувальні роботи на ньому.

ОБТОЧЕНІ СТАЛЕВІ ТРУБИ — сталева труба, обточена всередині і (або) зовні.

ОБВУГЛЕННЯ — обгорілі й обвуглені ділянки поверхні лісоматеріалів, що з’явилися в результаті пошкодження вогнем.

ОБВУГЛЮВАННЯ — утворення карбонізованого залишку в результаті піролізу або неповного згоряння.

ОБ’ЄДНАНА ПРОБА ЦЕМЕНТУ — проба цементу, утворена шляхом ретельного змішування всіх точкових проб, що відносяться до партії (частини партії).

ОБ’ЄКТ КОНКУРСУ — об’єкт, сукупність об’єктів, пусковий комплекс, до яких відноситься предмет конкурсу.

ОБ’ЄКТ ВОГНЕЗАХИСТУ — матеріал, конструкція або виріб, що піддаються обробці засобом вогнезахисту з метою зниження їх пожежної небезпеки та (або) збільшення вогнестійкості.

ОБ’ЄКТ РОЗРІЗНЕННЯ — предмет щорозглідається, окрема його частина або дефект, які потрібно розрізняти в процесі роботи.

ОБ’ЄКТ БУДІВНИЦТВА — окремо розташована будівля чи споруда, вид або комплекс робіт, на будівництво якого має бути складений окремий проект і кошторис.

ОБ’ЄКТ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ — об’єкт господарської та іншої діяльності, який надає шкідливий вплив на навколишнє середовище і людину.

ОБ’ЄКТ — те, що може бути індивідуально описане і розглянуте. Об’єктом може бути, наприклад, діяльність або процес, продукція, організація, система чи окрема особа, або будь-яка комбінація з них.

Об’ЄКТИВНИЙ ДОКАЗ — інформація, яка може бути доведена, що вона правдива, заснована на фактах і отримана шляхом спостереження, вимірювання, випробування або інших засобів.

ОБ’ЄКТИ ІНЖЕНЕРНОГО ЗАХИСТУ — окремі споруди інженерного захисту території, що забезпечують захист народногосподарських об’єктів, населених пунктів, сільськогосподарських земель і природних ландшафтів від затоплення та підтоплення.

ОБ’ЄКТИ РОЗМІЩЕННЯ ВІДХОДІВ — полігони та інші споруди, облаштовані і експлуатовані у відповідності з екологічними вимогами, а також спеціально обладнані місця для зберігання відходів на підприємствах в певних кількостях і на встановлені терміни.

ОБОВ’ЯЗКОВІ НОРМАТИВНІ ВИМОГИ — положення, застосування яких обов’язково відповідно до СНиП.

ОВАЛ СТОВБУРА — форма поперечного перерізу торця круглого лісоматеріалу, у якого більший діаметр не менше ніж в 1,5 рази перевищує менший.

ОГОЛОВОК — верхня частина димової труби розміром 3-5 м (залежно від діаметра її вихідного отвору), що знаходиться в найбільш важких умовах служби зважаючи попадання на внутрішню поверхню атмосферних опадів, інтенсивної конденсації димових газів і пов’язаних з цим процесів багаторазового заморожування і розморожування, а також вивітрювання.

ОГОРОДЖУВАЛЬНІ КОНСТРУКЦІЇ — вертикальні (або похилі) конструкції, що розділяють простор всередині будівлі на окремі об’єми або огороджують внутрішній об’єм будівлі від зовнішнього середовища.

ОГОРОЖА ВНУТРІШНЯ — запобіжне огородження, яке встановлюється в межах робочого місця до межі перепаду по висоті.

ОГОРОЖА ЗАХИСНА — запобіжне огородження, що служить для запобігання ненавмисному доступу людини до межі перепаду по висоті.

ОГОРОЖА НАВІСНА — запобіжне огородження, яке не має несучої конструкції і навішується безпосередньо на будівельні конструкції будівлі.

ОГОРОЖА ЗОВНІШНЯ — запобіжне огородження, яке встановлюється за межами робочого місця поблизу кордону перепаду по висоті.

ОГОРОЖА ОПОРНА — запобіжне огородження, яке має елемент несучої конструкції (опору, раму і т.п.), що використовується для навішування заповнення.

ОГОРОДЖЕННЯ ЗАПОБІЖНЕ — огорожа робочих місць на висоті і проходів до них, конструкції якого розташовані у вертикальній площині, слугують для запобігання падінню людини.

ОГОРОЖА СИГНАЛЬНА — запобіжне огородження, призначене для забезпечення небезпечної зони, в межах якої є небезпека падіння з висоти.

ОГОРОЖА СТРАХУВАЛЬНА — запобіжне огородження, що забезпечує утримання людини при втраті нею стійкості поблизу кордону перепаду по висоті.

ОБМЕЖУВАЧ РОБОЧИХ РУХІВ — обмежувач, який викликає зупинку і (або) обмеження робочих рухів крана.

ОБМЕЖУВАЧ ФУНКЦІЙ КРАНА — обмежувач, який викликає зупинку і (або) обмеження робочих функцій крана.

ОБМЕЖУВАЧ — прилад, який повинен викликати зупинку, обмеження рухів або функцій крана. Більшість цих приладів діє автоматично, коли відповідний рух або функція досягають свого граничного стану.

ОБМЕЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ (КАРАНТИН) — адміністративні, медикосанітарні, ветеринарні та інші заходи, спрямовані на запобігання поширенню інфекційних захворювань і передбачають особливий режим господарської та іншої діяльності, обмеження пересування населення, транспортних засобів, вантажів, товарів і тварин.

ОДИНОЧНИЙ БЛИСКАВКОВІДВІД — одиночна конструкція стрижневого або тросового блискавковідводу.

ОДНОКВАРТИНИЙ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК (КОТЕДЖ) — індивідуальний житловий будинок, призначений для проживання однієї сім’ї і має прибудинкову ділянку.

ОДНОШАРОВА ДЕРЕВНОВОЛОКНИСТА (ДЕРЕВОСТРУЖКОВА) ПЛИТА — деревоволокниста (деревностружкова) плита, що має по товщині однорідну структуру по розмірах волокна або деревних частинок, їх орієнтації, щільності.

ОДНОШАРОВІ ПАНЕЛІ — панель, що має один основний шар, який виконується з бетону одного виду.

ОДНОШАРОВА ПІДЛОГАПО ВИРІВНЮЮЧІЙ СТЯЖЦІ — підлога, що складається з покриття (лінолеуму на тепло і звукоізоляційних основі), покладеного на вирівнюючу стяжку.

ОДНОШАРОВА ПІДЛОГА — підлога, що складається  з покриття (лінолеуму на тепло і звукоізоляційних основі), укладеного безпосередньо на плити перекриття або на вирівнюючу стяжку.

ОДНОСТОРОННІЙ ОБРІЗНИЙ ПИЛОМАТЕРІАЛ (ЗАГОТІВЛЯ) — пиломатеріал (заготівля) з однією кромкою, обпиляний перпендикулярно пласту, і з обзолом у цій кромці не більше допустимого в обрізних пиломатеріалах.

ОДНОСТОРОННІЙ ЗАВИТОК — завиток, що виходить на одну або дві суміжні сторони пилопродукції або деталі.

ОДНОСТОРОННЯ КИШЕНЬКА — кишенька, що виходить на одну або дві суміжні сторони пилопродукції або деталі.

ОДНОСТОРОННІЙ ОПТИЧНИЙ ЦЕНТРИР — оптичний центрир з візирної віссю, спрямованою або тільки вниз, або тільки вгору (оптичний центрир для спостереження вгору називають зенітцентриром, а для спостереження вниз — надірцентриром).

ОДНОСТОРОННЯ ПРОРІСТЬ — відкрита прорість, що виходить на одну або дві суміжні сторони.

ОЧІКУВАНІ ЗРУШЕННЯ І ДЕФОРМАЦІЇ — величини зрушення і деформацій, які визначаються в умовах, коли є календарні плани розвитку гірничих робіт і відомі необхідні для розрахунків вихідні дані.

ОКАНТОВКА КОЛОДИ — зняття частини деревини колод з одного, двох або чотирьох сторін.

ОКИСНА ПОТУЖНІСТЬ ОЧИСНИХ СПОРУД — продуктивність очисної споруди при біологічному очищенні стічних вод, виражена в зниженні забруднюючих речовин з біологічного споживання кисню на 1 куб. м об’єму споруди на добу.

ОКИСЛЮВАЛЬНІ  ВІДХОДИ — відходи, що містять хімічні речовини, не горючі самі по собі, але за рахунок виділення кисню здатні викликати займання інших матеріалів.

ОКСИТЕНК ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД — споруда для біологічного очищення стічних вод із застосуванням аерації чистим киснем або повітрям, збагаченим киснем.

ОКТАВНА ПОЛОСА ЧАСТОТ — смуга частот, у якій верхня гранична частота в два рази більше нижньої.

ОПЕРАТИВНОРЕМОНТНИЙ ПЕРСОНАЛ — персонал, спеціально навчений і підготовлений для експлуатаційно-ремонтного обслуговування в затвердженому обсязі закріпленого за ним обладнання (працівники теплових цехів, лабораторій, що займаються обслуговуванням, ремонтом, налагодженням і випробуванням теплових мереж і тепловикористовуючих установок).

ОПЕРАТОР (КРАНА) — особа, яка працює на крані, що має керування з підлоги, або керує краном з автоматизованою системою управління.

ОПОРА ВИНОСНА — пристрій, призначений для збільшення опорного контуру крана в робочому стані.

ОПОРА ЩО КАЧАЄТЬСЯ — опора кабельного крана, що має можливість змінювати кут нахилу до горизонталі при зміні зусиль у несучих канатах.

ОПОРА ЩО НЕ КАЧАЄТЬСЯ — опора кабельного крана, що не має можливості змінювати кут нахилу до горизонталі при зміні зусиль у несучих канатах.

ОПОРНА ГЕОДЕЗИЧНА МЕРЕЖА — геодезична мережа заданого класу (розряду) точності, створювана в процесі інженерних вишукувань і служить геодезичною основою для обгрунтування проектної підготовки будівництва, виконання топографічних зйомок, аналітичних визначень положення точок місцевості та споруд, для планування місцевості, створення розбивочної основи для будівництва, забезпечення інших видів вишукувань, а також виконання стаціонарних геодезичних робіт і досліджень.

ОПОРНА ПІДСТАНЦІЯ — підстанція, безпосередньо пов’язана з джерелами живлення енергосистеми не менше ніж двома незалежними лініями.

ОПОРНОПОВОРОТНЕ КОЛО (ПРИСТРІЙ) — вузол для передачі навантажень (вантажного моменту, вертикальних і горизонтальних сил) від поворотної частини крана на неповоротну та для обертання поворотної частини, який може також включати механізм повороту круга.

ОПОРНИЙ ВИСТУП КРІПИЛЬНИХ ВИРОБІВ — кільцевий виступ на опорній поверхні багатогранної гайки або головки болта, діаметр якого менше розміру під ключ. (Під розміром під ключ розуміється відстань між протилежними гранями багатогранної гайки або головки болта, гвинта, виміряний у площині, нормальній до їх осі).

ОПОРНИЙ ЗАХОПЛЕННЯ — захоплення, дія якого заснована на утриманні вантажу за рахунок опирання частини його поверхні на елемент захоплення.

ОПОРНИЙ ЗНАК СПЕЦІАЛЬНОЇ ГЕОДЕЗИЧНОЇ МЕРЕЖІ (ОПОРНИЙ ЗНАК) — геодезичний знак, закріплений поза зоною впливу небезпечних природних і техноприродних процесів, служить основою для спостережень за зміщеннями (деформаціями) будівель, споруд, земної поверхні і товщі гірських порід, положення якого уточнюється в кожному циклі ( через декілька циклів) геодезичних вимірювань.

ОПОРНИЙ ПУНКТ ПОЖЕЖОГАСІННЯ — приміщення для розміщення первинних засобів пожежогасіння, індивідуальних і колективних рятувальних пристроїв, іншого інвентарю, який необхідний у випадку пожежі для персоналу та служби пожежної безпеки.

ОПРІСНЕННЯ ВОДИ — знесолення води до концентрації, встановленої для питних цілей.

ОПТИМАЛЬНЕ ДОЗУВАННЯ ДОБАВКИ — мінімальне дозування, що дозволяє отримати максимальний (основний) технологічний або технічний ефект без зниження (або з допустимим рівнем зниження) інших показників якості бетонної суміші або бетону.

ОПТИМАЛЬНІ МІКРОКЛІМАТИЧНІ УМОВИ — поєднання значень показників мікроклімату, які при тривалому та систематичному впливі на людину забезпечують нормальний тепловий стан організму при мінімальній напрузі механізмів терморегуляції; забезпечують відчуття теплового комфорту не менш ніж у 80% людей, що знаходяться в приміщенні.

ОПТИЧНИЙ ДАЛЕКОМІР — геометричний далекомір, що використовує для визначення відстаней оптичні елементи.

ОПТИЧНИЙ ЦЕНТРИР — геодезичний центрир з оптичною системою для візуального спостереження точок.

ОРГАН ВАНТАЖОЗАХВАТНИЙ— пристрій (крюк, грейфер, електромагніт, вила та ін) для підвішування, загарбання чи підхоплення вантажу.

ОРГАН З СЕРТИФІКАЦІЇ — орган, що проводить сертифікацію відповідності певної продукції.

ОРГАНІЗАТОР КОНКУРСУ — тримач інвестиційних ресурсів, відповідальний за проведення конкурсу; юридична особа, якій замовник на договірній основі передав частину своїх функцій по проведенню конкурсу.

ОРГАНІЗАЦІЯ (ВЛАСНИК) — організація, на балансі якої перебувають газопроводи, ГРП (ГРУ), газовикористовувальні установки і т.д., що несе відповідальність за їх безпечну експлуатацію у відповідності з правилами та чинним законодавством.

ОРГАНІЗАЦІЯ — компанія, корпорація, фірма, підприємство чи установа, або їх підрозділи, об’єднані або ні, громадські чи приватні, які виконують самостійні функції і мають адміністрацію.

ОРГАНІЧНІ РЕЧОВИНИ — органічні сполуки, що входять до складу грунту у вигляді залишків що розклались, рослинних і тваринних організмів, і також продуктів їх розкладу і перетворення.

ОРГАНОМІНЕРАЛЬНА СУМІШ — штучна суміш, отримувана змішуванням на дорозі або в змішувальних установках щебеню, гравію, піску та їх сумішей, а також мінерального порошку (в тому числі порошкових відходів промислового виробництва) з органічними в’яжучими (рідкими або в’язкими бітумами, бітумними емульсіями) і активними добавками і без них або з органічними в’яжучими разом з мінеральними.

ОРІЕНТИРБУСОЛЬ — бусоль, робоча міра якої обмежена двома діаметрально протилежними секторами (штрихами).

ОСАД СТІЧНИХ ВОД — тверда фракція стічних вод, що складається з органічних і мінеральних речовин, виділених в процесі очистки стічних вод методом відстоювання (сирий осад), і комплексу мікроорганізмів, які брали участь у процесі біологічного очищення стічних вод і виведених з технологічного процесу (надлишковий активний мул) .

ОСВІТЛЕННЯ ВОДИ — видалення з води зважених і колоїдних речовин.

ОСВІТЛЮВАЧ ВОДИ — споруда для освітлення води пропуском її через шар зваженого осаду в висхідному потоці води.

ОСВІТЛЕНІСТЬ — відношення світлового потоку, що падає на елемент поверхні, що містить дану точку, до площі цього елемента; одиниця виміру — люкс (лк).

ОСНОВНИЙ ПАЛЬНИК — пальник, в якій згорає все надходить паливо або його основна частина.

ОСНОВНИЙ ВОДОІЗОЛЯЦІЙНИЙ КИЛИМ (У СКЛАДІ РУЛОННИХ І МАСТИЧНИХ ПОКРІВЕЛЬ) — шари рулонних матеріалів на мастиках або шари мастик, армовані стекломатеріалами.

ОСНОВНИЙ ВОДОЖИВИЛЬНИК — водоживильник, що забезпечує роботу установки пожежогасіння із розрахунковою витратою і тиском води і (або) водного розчину протягом нормованого часу.

ОСНОВНИЙ ДОКУМЕНТ — документ, повністю і однозначно визначає даний виріб (креслення деталі; складальне креслення виробу, суміщений зі специфікацією; складальне креслення виробу, специфікація на яке не виконується) або його склад (специфікація, виконувана окремо від складального креслення; при розробці типових будівельних виробів застосовувати цей вид основного документа не рекомендується).

ОСНОВНИЙ ПОКАЗНИК ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ МОБІЛЬНИХ (ІНВЕНТАРНИХ) БУДІВЕЛЬ, СПОРУД АБО КОМПЛЕКСУ — параметр мобільної (інвентарної) будівлі, споруди або комплексу, що характеризує його технологічну функцію, місткість (технологічну ємність) або потужність.

ОСНОВНИЙ ПОСАДКОВИЙ ПОВЕРХ — поверх, на який прибуває і з якого відправляється основна частина перевезених ліфтами пасажирів (зазвичай поверх входу в будівлю).

ОСНОВНИЙ РЕЖИМ РОБОТИ ВОДОГРІЙНИХ КОТЛІВ — режим роботи водогрійного котла, при якому водогрійний котел є основним джерелом тепла системи теплопостачання.

ОСНОВНИЙ ЕФЕКТ ДІЇ ДОБАВКИ — ефект, що визначає основну функцію добавки, для виконання якої вона призначена.

ОСНОВНІ КОМПОНЕНТИ ЦЕМЕНТУ — клінкер, гіпс або його похідні, а також мінеральні добавки, вміст яких в цементі складає понад 5% маси.

ОСНОВНІ ШАРИ ПАНЕЛІ — всі шари по товщині панелі, в тому числі теплоізоляційний шар і зовнішній екран, за винятком зовнішнього декоративного або захисно-декоративного і внутрішнього оздоблювального шарів, прошарків з рулонного або плівкового матеріалу і повітряних прошарків.

ОСОБЛИВЕ РЕГУЛЮВАННЯ МІСТОБУДІВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ — здійснення містобудівної діяльності за спеціальними правилами в тих випадках, коли інакше неможливо або утруднено забезпечення приватних, громадських або державних інтересів.

ЗАЛИШКОВЕ ЗАБРУДНЕННЯ СТІЧНИХ ВОД — маса забруднюючих речовин, що залишилися в стічних водах після їх очищення.

ОПАЛЮВАЛЬНА ПЛОЩА БУДІВЛІ — сумарна площа поверхів (у т.ч. мансардного, опалювального цокольного і підвального) будинку, яка вимірюється у межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін, включаючи площу сходових кліток та ліфтових шахт; для громадських будівель включається площа антресолей, галерей і балконних залів для глядачів .

ОПАЛЮВАЛЬНИЙ ОБ’ЄМ — об’єм, обмежений внутрішніми поверхнями зовнішніх огороджень будівлі (стін, покриттів, горищних перекриттів, перекриттів підлоги першого поверху).

ОПАЛЮВАЛЬНИЙ  ПІДВАЛ — підвал, в якому передбачаються опалювальні прилади для підтримки заданої температури.

ОТВІР САПУН — отвір, який дозволяє підтримувати атмосферний тиск у камері змінного об’єму.

ОКРЕМА ТЕРИТОРІЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО МАЛОПОВЕРХОВОГО ЖИТЛОВОГО БУДІВНИЦТВА — ізольована територія при дисперсній системі планувальної організації поселення, групи поселень.

ОКРЕМОСТОЯЧІ ГАРАЖІ І ГАРАЖІ-СТОЯНКІ — споруджуються у вигляді самостійних об’єктів.

ОКРЕМОС ТОЯЧІ БЛИСКАВКОВІДВОДИ -блискавковідводи, опори яких встановлені на землі на деякому віддаленні від об’єкта, що захищається.

ОПАЛЕННЯ — підтримка в закритих приміщеннях нормованої температури приміщення.

ОХОРОНА ПРАЦІ — система збереження життя і здоров’я працівників у процесі трудової діяльності, що включає в себе правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні, реабілітаційні та інші заходи.

ОЦІНКА ВПЛИВУ НА НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ — визначення характеру, ступеня і масштабу впливу об’єкта господарської та іншої діяльності на навколишнє середовище і наслідків цього впливу.

ОЦІНКА ЯКОСТІ — систематична перевірка, наскільки об’єкт здатний виконувати встановлені вимоги.

ОЦИЛІНДРОВКА КОЛОДИ — обробка з метою додання колоді циліндричної форми.

ОЧИЩЕННЯ ВОДИ — технологічні процеси, що  застосовуються для освітлення і знебарвлення води.