Хмарка тегів:

Л

ЛАБОРАТОРНА ПРОБА ЦЕМЕНТУ — частина об’єднаної проби, призначена для проведення випробувань.

ЛАВИНИ СНІГОВІ — зосереджений рух снігових мас, що падає або зсковзуються з гірських схилів у вигляді суцільного тіла (мокрі лавини) або розпиленого снігу (сухі лавини).

ЛАКОВАНА (ПОФАРБОВАНА) ДЕРЕВОВОЛОКНИСТА (ДЕРЕВОСТРУЖКОВА ПЛИТА) ПЛИТА — деревоволокниста (деревностружкова) плита, у якої одна або обидві площини покриті лакофарбовими матеріалами.

ЛАКОФАРБОВЕ ЗАХИСНЕ ПОКРИТЯ — покриття на поверхні будівельного виробу або конструкції з лакофарбового матеріалу, що складається з одного або декількох шарів, адгезійно пов’язаних з поверхнею, що захищається.

ЛЕБІДКА — механізм, тягове зусилля якого передається за допомогою гнучкого елементу (каната, ланцюга) від приводного барабана.

ЛІВА ПАРКЕТНА ПЛАНКА — паркетна планка, у якої, якщо дивитися на лицьову сторону, торцевої гребінь знаходиться зліва, а гребінь на кромці — з боку спостерігаючого.

ЛІВИЙ ЗАМОЧНОСКОБЯНИЙ ВИРІБ — виріб, використовується для лівих дверей або вікна.

ЛІД (СИНОНІМ ГРУНТ КРИЖАНИЙ) — природне утворення, що складається з кристалів льоду з можливими домішками уламкового матеріалу і органічної речовини не більше 10% (за об’ємом), що характеризується кріогенними структурними зв’язками.

ЛЬОТНА СМУГА (ЛС) — частина льотного поля аеродрому, що включає злітно-посадочну смугу і примикаючі до неї сплановані і в окремих випадках ущільнені, а також укріплені грунтові ділянки, призначені для зменшення ризику пошкодження повітряних суден, викочування за межі злітно-посадкової смуги.

ЛЬОТНЕ ПОЛЕ АЕРОДРОМУ — частина аеродрому, на якій розташовані одна або декілька льотних смуг, рульові доріжки, перони й майданчики спеціального призначення.

ЛИВНЕСПУСК — споруда на каналізаційній мережі для скидання надлишків дощових вод в приймач стічних вод.

ЛІКВІДАЦІЯ ПОЖЕЖІ — дії, спрямовані на остаточне припинення горіння, а також на виключення можливості його повторного виникнення.

ЛІНІЙНИЙ ПОЖЕЖНИЙ СПОВІЩУВАЧ (ДИМОВИЙ, ТЕПЛОВИЙ) — пожежний сповіщувач, який реагує на фактори пожежі в протяжній, лінійній зоні.

ЛІНІЇ РЕГУЛЮВАННЯ ЗАБУДОВИ — межі забудови, встановлювані при розміщенні будинків, будівель, споруд, з відступом від червоних ліній або від меж земельної ділянки.

ЛІНОЛЕУМ КОМЕРЦІЙНИЙ — кардинально відрізняється від побутового структурою і призначенням. Серед комерційних лінолеумів зустрічається гомогенні і гетерогенні варіанти. Гомогенний лінолеум характеризується однорідною структурою, найвищою зносостійкістю серед лінолеумів ПВХ і невеликим вибором декору. Його використовують в приміщеннях з максимальною прохідністю і навантаженням.

ЛІНОЛЕУМ ПОБУТОВИЙ — виготовляється на спіненої основі і на основі з поліестеру. Товщина коливається між 1 і 4 мм. Незважаючи на невелику товщину, побутовий лінолеум має досить складну структуру. Різноманітність забарвлень і дизайну, м’якість, простота в монтажі та експлуатації, а головне — найнижча ціна в сегменті привертають увагу покупців, хоча термін служби побутового лінолеуму при інтенсивному навантаженні — не більше 2 років.

ЛІНОЛЕУМ ГЕТЕРОГЕННИЙ — це універсальний обробний матеріал. Структура гетерогенного лінолеуму включає від 2 до 6 шарів, а товщина досягає 6 мм. Основою гетерогенного лінолеуму є скловолокно. В залежності від складності та якості лінолеуму, в його структуру входить від 1 до 6 шарів ПВХ, підкладка з натуральної тканини, нетканого волокна або спіненого ПВХ. На відміну від гомогенного, гетерогенний ПВХ-лінолеум володіє тисячами забарвлень, а виробники пропонують величезний вибір його дизайну, на будь-який смак.

ЛІНОЛЕУМ ГОМОГЕННИЙ — це однорідне по всій товщині полотно, при виробництві якого використовуються гранули ПВХ і барвники. Малюнок розташований не на поверхні матеріалу, а пронизує всю його товщину — і саме це характеризує низьку стираність гомогенного лінолеуму. Такий лінолеум зазвичай використовується в місцях з високою прохідністю.

ЛІНОЛЕУМ НАТУРАЛЬНИЙ — це найстаріший і самий екологічний обробний матеріал з усіх лінолеумів. Крім повністю натурального складу й екологічної чистоти фахівці з будівництва відзначають такі достоїнства натурального лінолеуму як висока зносостійкість, низька горючість, міцність, стійкість до стирання, антистатичність, сильний опір хімічним реакціям і великий термін служби. Він не вигоряє, не витирається, не втрачає первинного кольору, зберігаючи яскравість до 20 років. З недоліків даного підлогового покриття можна відзначити найвищу вартість в сегменті лінолеумів, жорсткість, крихкість.

ЛІНОЛЕУМ (лат. linum — льон, полотно і лат. Oleum — масло), полімерний рулонний матеріал для покриття підлог.

ЛИСТИ ВОЛОГОСТІЙКІ ГІПСОКАРТОННІ (ЛВГК) — гіпсокартонні листи, що мають знижене водопоглинання (менше 10%) і володіють підвищеним опором проникненню вологи.

ЛИСТИ ГІПСОКАРТОННІ  ЗВИЧАЙНІ (ГКЛ) — гіпсокартонні листи, застосовувані переважно для внутрішньої обробки будівель і приміщень з сухим і нормальним вологісним режимом.

ЛИСТИ ГІПСОКАРТОНУ З ПІДВИЩЕНОЮ ОПІРНІСТЮ ВІДКРИТОМУ ПОЛУМ’Ю (ГКЛО) — гіпсокартонні листи, що володіють більшою опірністю вогневому впливу, ніж звичайні.

ЛИСТИ ГІПСОКАРТОНУ — листові вироби, що складаються з вогнетривкого гіпсового сердечника, всі площини якого, крім торцевих крайок, облицьовані картоном, міцно приклеєним до сердечника.

ЛІФТОВИЙ ВУЗОЛ — об’ємно-планувальний елемент будівлі, що включає в себе ліфтові холи, шахти і машинні приміщення одного ліфта, групи ліфтів або декількох груп ліфтів, розташованих у безпосередній близькості один від одного.

ЛІФТОВІ ХОЛИ — приміщення, в яке виходять двері ліфтів. Однорядному розташуванні ліфтів — розташування ліфтів з одного боку ліфтового холу.

ЛИЦЬОВА ПЛАНКА — деталь врізного замково-залізного виробу, що служить для направлення засува і кріплення цього виробу до дверей або вікна.

ЛИЦЬОВА СТОРОНА ДЕРЕВОВОЛОКНИСТОЇ (ДЕРЕВОСТРУЖКОВОЇ) ПЛИТИ — гладка пласть пресованої деревоволокнистої (деревностружкової) плити.

ЛИЦЬОВА ПОВЕРХНЯ АЗБЕСТОЦЕМЕНТНИХ ВИРОБІВ — поверхня азбестоцементного виробу, що не має відбитків технічного сукна або сітки.

ЛИЦЬОВА ПОВЕРХНЯ КЕРАМІЧНОЇ ПЛИТКИ — поверхня плитки, видима після її укладання на стіну або підлогу.

ЛИЦЬОВА СТОРОНА МОЗАЇЧНОГО ПАРКЕТУ — зовнішня поверхня шару зносу мозаїчного паркету.

ЛИЦЬОВА СТОРОНА ПАРКЕТНОЇ ПЛАНКИ — зовнішня поверхня шару зносу паркетної планки.

ЛИЦЬОВА СТОРОНА ПЛАНКИ — зовнішня поверхня шару зносу планки мозаїчного паркету.

ЛИЦЬОВИЙ ЕЛЕМЕНТ — обробна панель певних розмірів, що має різне функціональне призначення і кріпиться з нижнього боку каркаса підвісної стелі.

ЛІЦЕНЗУВАННЯ ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ — видача спеціального дозволу підприємствам (організаціям) на право займатися окремими видами діяльності.

ЛІЦЕНЗІЯ — офіційний дозвільний документ, що видається Держнаглядохоронпраці України або його регіональним органом, який засвідчує право власника на проведення певного виду діяльності і регламентує умови здійснення цієї діяльності.

ЛОДЖІЯ — відкрита у зовнішній простір, огороджена з трьох сторін в плані і перекрита майданчик при квартирі або одноквартирному будинку.

ЛОКАЛІЗАЦІЯ ПОЖЕЖІ — дії, спрямовані на запобігання можливості подальшого поширення горіння і створення умов для його успішної ліквідації наявними силами і засобами.

ЛОКАЛЬНЕ ОСВІТЛЕННЯ — освітлення частини будинку або споруди, окремих архітектурних елементів (лопаток, пілонів, входів) за відсутності заливаючого освітлення.

ЛОКАЛЬНЕ РУЙНУВАННЯ — це руйнування (втрата несучої здатності) конструктивних елементів будівлі на площі до 40 м2 в межах одного поверху (в тому числі нижележащих перекриттів).

ЛЮЛЬКА — підвісна конструкція з робочим місцем, переміщуваним по висоті.

ЛЮФТ-КЛОЗЕТ — для будинків тепла вбиральня з підземним вигребом, в який фекалії поступають через стічну (фанову) трубу. Вентиляція здійснюється через спеціальний люфт-канал, що примикає до обігріваючих пристроїв, а вигрібній люк розташовується зовні.