Хмарка тегів:

З

ЗАБОЛОННА ГНИЛЬ — гниль, яка виникає в заболоні зрубаної деревини, з жовтувато-бурими або рожево-бурими відтінками у хвойних порід; із строкатим забарвленням, що нагадує малюнок мармуру — у листяних порід. На поперечних розрізах спостерігається у вигляді плям різної величини і форми або суцільного ураження заболоні, на поздовжніх розрізах — у вигляді витягнутих плям, смуг або суцільного ураження заболоні. Розвивається при тривалому і неправильному зберіганні, частіше в круглих лісоматеріалах, у листяних порід зазвичай слідує за побурінням і може переходити в ядро.

ЗАБОЛОННІ ГРИБНІ ЗАБАРВЛЕННЯ — ненормально забарвлені ділянки заболоні без зниження твердості деревини, що виникають в зрубаної деревини під впливом деревоокрашівающіх грибів, не викликають утворення гнилі. (Поширюються вглиб деревини від торців і бічних поверхонь. На торцях спостерігаються у вигляді плям різної величини і форми або суцільного ураження заболоні, на бічних поверхнях — у вигляді витягнутих плям, смуг або суцільного ураження заболоні. Властиві всім деревним породам, але більшою мірою — хвойним).

ЗАВАЛ КЕРАМІЧНОЇ ПЛИТКИ — округлена грань плитки з боку її лицьової поверхні.

ЗАВЕРТКА — виріб, що служить для запирання дверей і вікон з одного боку за допомогою обертання ручки.

ЗАВЕРШЕННЯ БУДІВНИЦТВА — витрати забудовника по введеному в експлуатацію об’єкту будівництва.

ЗАВИТОК — місцеве викривлення річних шарів, обумовлене впливом сучків або проростей. Спостерігається у вигляді частково, перерізаних, скобообразно вигнутих концентричних контурів, утворених скривленими річними шарами.

ЗАГЛИБЛЕНИЙ РЕЗЕРВУАР ДЛЯ ВОДИ — резервуар для води, дно якого розташоване нижче природної або планованої позначки поверхні землі.

ЗАГЛУШКА — елемент переналагоджуваної форми, тимчасово закриває отвір в формі.

ЗАГНИВШИЙ СУЧОК — сучок з гниллю, що займає не більше 1/3 площі розрізу сучка.

ЗАГОРЯННЯ — неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, без нанесення збитку.

ЗАВАНТАЖЕННЯ ФІЛЬТРА — підтримуючі шари і матеріали у фільтрі для очищення води та водопідготовки.

ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ — будь-яке забруднення повітря речовинами, незалежно від їхнього фізичного стану, які є шкідливими для здоров’я або небезпечними в іншому плані.

ЗАСУВКА — виріб, що служить для запирання дверей і вікон з одного боку за допомогою зворотно-поступального руху засува.

ЗАДИР — частково відділений і піднятий над поверхнею лісоматеріалу ділянку деревини з защепістимі краями. (Супроводжує сучкам, нахилу волокон, свілеватості і завиткам. Часто спостерігається в місцях виходу ріжучого інструменту з оброблюваного лісоматеріалу).

ЗАЗЕМЛЮВАЧ БЛИСКАВКОЗАХИСТУ — один або кілька заглиблених в землю провідників, призначених для відводу в землю струмів блискавки або обмеження пере напруг, що виникають на металевих корпусах, обладнанні, комунікаціях при близьких розрядах блискавки. Заземлители поділяються на природні та штучні.

ЗАЦІКАВЛЕНА ОСОБА — особа або група осіб із загальною зацікавленістю в роботі організації постачальника і умов, в яких вона діє.

ЗАМОВНИК — юридична або фізична особа, уповноважена здійснити реалізацію проекту з будівництва.

ЗКРІПКИ — кріпильний виріб у формі гладкого циліндричного стержня з головкою на одному кінці, що служить для отримання нероз’ємного з’єднання за рахунок утворення голівки на іншому кінці стрижня пластичною деформацією.

ЗАКОМЕЛІСТІСТЬ — різке збільшення діаметру окоренкової частини круглих лісоматеріалів або ширини необрізної пилопродукції, коли діаметр (ширина) окоренкового торця не менш ніж в 1,2 рази перевищує діаметр (ширину) сортаменту, виміряний на відстані 1 м від цього торця.

ЗАКОРИНА — ділянка кори, що зберігся на поверхні шпони.

ЗАКРИТА ВОДЯНА СИСТЕМА ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ — водяна система теплопостачання, в якій вода, що циркулює в тепловій мережі, використовується тільки як теплоносій і з мережі не відбирається.

ЗАКРИТА ПРОРІСТЬ— прорість, що виходить на торець і не має виходу на його бічну поверхню.

ЗАЛИВАЮЧЕ ОСВІТЛЕННЯ — загальне (рівномірне або нерівномірне) освітлення всього фасаду будинку чи споруди або його істотної частини світловими приладами, розташованими на значній відстані від освітлюваної поверхні (на опорах, покрівлі, землі).

ЗАЛПОВЕ СКИДАННЯ СТІЧНИХ ВОД — короткочасне надходження в каналізацію стічних вод з різко збільшеним витратою і (або) концентрацією забруднюючих речовин.

ЗАМОК (ВИРОБИ ЗАМКОВОСКОБЯНІ) — виріб, що служить для запирання дверей, що має складну комбінацію замикаючих пристроїв або робочих штифтів, що забезпечують блокування.

ЗАМОК (ФОРМИ СТАЛЕВІ ДЛЯ ВОГОТОВЛЕННЯ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ) — елемент форми, призначений для закріплення в проектному положенні бортів, вкладишів і т.п.

ЗАМОК «АНТИПАНІКА» — дверний замок, що дозволяє відкривати замкнені двері без ключа лише з одного боку.

ЗАМОНОЛІЧУВАННЯ СТИКІВ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ЕЛЕМЕНТІВ — це заповнення швів, ніш, просторів між монтуваннями виробами цементним розчином або бетоном. При цьому бетон замонолічування може виконувати несучу, огороджувальну, декоративну функцію або поєднувати кілька.

ЗАМОЧНОСКОБЯНИЙ ВИРІБ — виріб, що служить для з’єднання віконних стулок і дверних полотен з коробками, а також для закривання, замикання, фіксування і прикраси вікон і дверей.

ЗАНОС ВЕЛИКОГО ПОТЕНЦІАЛУ — перенесення в захищену  будівлю або споруду по протяжним металевим комунікацій (підземним, наземним і надземним трубопроводах, кабелях і т.п.) електричних потенціалів, що виникають при прямих і близьких ударах блискавки і створюють небезпеку іскріння всередині об’єкта, що захищається.

ЗАПАЛЮВАЛЬНИЙ ПАЛЬНИК — пальник, призначена для розпалювання основного пальника.

ЗПАЛЮВАЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ — пристрій, призначений для розпалу пальника.

ЗАПАС ВОГНЕГАСНИХ РЕЧОВИН — необхідна кількість вогнегасної речовини, що зберігається на об’єкті в цілях оперативного відновлення розрахункової кількості та резерву вогнегасної речовини.

ЗАПИЛ — місцеве пошкодження поверхні лісоматеріалів інструментами та механізмами (наприклад, пилкою, тросом лебідки).

ЗАПОВНЕННЯ КАБІНИ, ЩО ВІДПРАВЛЯЄТЬСЯЗ ОДНОГО ПОСАДКОВОГО ПОВЕРХУ (ЩО ПОВЕРТАЄТЬСЯ НА ОСНОВНИЙ ПОСАДКОВИЙ ПОВЕРХ) — чисельність пасажирів, що ввійшли в кабіну (що вийшли з кабіни) при відправленні з основного посадкового поверху (після прибуття на основний посадковий поверх), чол.

ЗАПОВНЕННЯ ОГОРОЖІ — елемент огорожі, розташований між опорами або вертикальними поверхнями будівельних конструкцій будівель.

ЗАПІРНІ ПЛАНКИ — деталь, в яку входить засув або засув-клямка при замиканні або фіксуванні вікна чи двері.

ЗАПІРНОПУСКОВИЙ ПРИСТРІЙ — запірний пристрій, що встановлюється на посудині (балоні) і забезпечує випуск з нього вогнегасної речовини.

ЗАПІРНИЙ КРАН — вид трубопровідної арматури, що забезпечує можливість припинення потоку теплоносія через кран, а також повне поновлення потоку теплоносія через кран, без функцій регулювання.

ЗАПІРНИЙ ЕЛЕМЕНТ — рухома деталь клапана або термоелектричного пристрою контролю полум’я, яка відкриває, змінює ступінь відкриття або закриває канал газу.

ЗАПУСК — послідовність дій, коли сигнал запуску змушує котел вийти з положення «вимкнено» і починається виконання певної програми операцій програмного блоку.

ЗАРУБА — місцеве пошкодження поверхні лісоматеріалів сокирою.

ЗАСМОЛОК — ділянка деревини хвойних порід, рясно просочений смолою. У круглих лісоматеріалах виявляється по наявності ран і скупченню смоли. У пилопродукции, деталях і шпоні просмолені ділянки значно темніше навколишнього їх нормальної деревини і просвічують в тонких матеріалах.

ЗАСУВ ЗАСУВКИ — деталь засувки, що служить для фіксації дверей за допомогою входу в замочну планку.

ЗАСУВ — деталь замку, закрутки або засувки, що служить для забезпечення замикання дверей або вікон за допомогою входу в замочну планку.

ЗАСОРКА — чужорідні тіла, покриті або не покриті глазур’ю, що виступають над поверхнею виробу.

ЗАБУДОВНИК — інвестор, а також інші юридичні та фізичні особи, уповноважені інвестором здійснювати реалізацію інвестиційних проектів з капітального будівництва.

ЗАМІШУВАННЯ ЦЕМЕНТУ — змішування цементу з водою.

ЗАТОПЛЕННЯ — утворення вільної поверхні води на ділянці території в результаті підвищення рівня водотоку, водойми або підземних вод.

ВИТРАТИ, ПОВ’ЯЗАНІ З ЯКІСТЮ — витрати, що виникають при забезпеченні і гарантуванні задовільної якості, а також пов’язані з втратами, коли не досягнуто задовільну якість.

ЗАУСЕНИЦЯ — щіпка гострої защепістої форми, примикає до поздовжнього ребра пилопродукции.

ЗАХОПЛЕННЯ ПРОТИУГІННІ — пристрій для утримування крана від переміщення уздовж рейкового шляху в неробочому стані під дією вітру.

ЗАЧЕПНИЙ (КРЮКОВИЙ) ЗАХВАТ — захват, дія якого направлена на утримання вантажу за рахунок зачеплення гака за петлевий елемент вантажу.

ЗАСУВКА — виріб, що служить для фіксації дверей і утримання їх у певному положенні.

ЗАХИСТ ВІД КОРОЗІЇ БУДІВЕЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ — способи і засоби, що зменшують або запобігають корозію будівельного матеріалу.

ЗАХИСНА ОБРОБКА ПОВЕРХНІ — фізична, хімічна або електрохімічна обробка, що підвищує корозійну стійкість поверхневого шару будівельного виробу або конструкції.

ЗАХИСНЕ ПРОСОЧЕННЯ — заповнення пор матеріалу будівельної конструкції або захисного покриття матеріалами, стійкими до дії агресивного середовища.

ЗАХИСНОДЕКОРАТИВНА ПЛАНКА — виріб, встановлюваний на дверях або вікнах, що служить для декоративного оформлення ручки, циліндрового механізму замка, отвори для ключа або для захисту циліндрового механізму від примусової поломки.

ЗАХИСНИЙ ЧАС ЗАПАЛЮВАННЯ — час між відкриттям подачі газу до пальника і відсіченням подачі газу в разі невиникнення полум’я.

ЗАХИСНИЙ ЧАС ЗАГАСАННЯ — час між згасанням контрольованого полум’я і відключенням подачі газу до пальника.

ЗАХИСНЕ ВІДКЛЮЧЕННЯ — процес, що починається у відповідь на сигнал від термостата або датчика, в результаті якого припиняється подача газу до пальника і котел повертається в стан запуску.

ЗАХИСНЕ ПОКРИТТЯ — покриття, створюване на поверхні будівельного виробу або конструкції для захисту від корозії.

ЗАХИСНИЙ ШАР БЕТОНУ — шар бетону від зовнішньої поверхні залізобетонної конструкції до найближчої поверхні арматури.

ЗАХИСНИЙ ШАР — елемент покрівлі, оберігає основний водоізоляційного килим від механічних пошкоджень, безпосереднього впливу атмосферних чинників, сонячної радіації і розповсюдження вогню по поверхні покрівлі.

ЗАХИСНИЙ ТЕРМОСТАТ — пристрій, який викликає захисне відключення і енергонезалежну блокування, щоб запобігти перевищення встановленого граничного значення температури води.

ЗАЯВНИК (АКРЕДИТАЦІЇ) — організація, що претендує на акредитацію і представила письмову заявку про це в акредитують органи.

ЗАЯВНИК — підприємство, організація, особа, яка звернулася із заявкою на проведення акредитації або сертифікації.

ЗАЯВКА НА УЧАСТЬ У КОНКУРСІ — комплект документів, складених з дотриманням умов конкурсної документації, що містять пропозицію учасника конкурсу укласти контракт щодо конкретного предмета конкурсу.

ЗВУКОІЗОЛЯЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ — матеріал, що характеризується в’язкопружних властивостей і володіє динамічним модулем пружності не більше 150 кгс/см2.

ЗВУКОПОГЛИНАЮЧЕ ОБЛИЦЮВАННЯ — облицювання всіх або частини внутрішніх поверхонь огорож приміщення звукопоглинальним матеріалом.

ЗВУКОПОГЛИНАЮЧИЙ МАТЕРІАЛ — матеріал, що має наскрізну пористість і характеризується відносно високим коефіцієнтом звукопоглинання (більше 0,2).

ЗДОРОВИЙ СУЧОК — сучок, що має деревину без гнилизни.

ЗЕМЕЛЬНА ДІЛЯНКА — частина поверхні землі, що має фіксовані межі, площу, місце розташування, правовий статус та інші характеристики, що відображаються в документах державної реєстрації.

ЗНАЧНИЙ ДЕФЕКТ — дефект, який суттєво впливає на можливість використання продукції за прямим призначенням і (або) на її довговічність, але не є критичним.

ЗОЛА — мінеральний залишок після повного згоряння.

ЗОЛАУНОС — тонкодисперсний матеріал, що утворюється на теплових електростанціях внаслідок спалювання вугілля в топках котлоагрегатів і зібраний золоуловлювальними пристроями.

ЗОЛОШЛАКИ — продукти комплексного термічного перетворення гірських порід і спалювання твердого палива.

ЗОЛОШЛАКОВА СУМІШ — суміш, що складається з золи та шлаку, що утворюються на теплових електростанціях при спалюванні вугілля в топках котлоагрегатів.

ЗОЛИ — продукт спалювання твердого палива.

ЗОНА (РАЙОН) ЗАБУДОВИ — забудована або підлягає забудові території, яка має встановлені містобудівною документацією планувальні межі та режим цільового функціонального призначення. Як правило, є об’єктом розробки проекту детального планування.

ЗОНА ДІЇ ДЖЕРЕЛА ЗАПАЛЮВАННЯ — простір, за яким тепловий потік від джерела запалювання не може викликати нагрівання кабелю до стану, при якому протікає процес піролізу матеріалів ізоляції та захисних елементів кабелю.

ЗОНА ДИХАННЯ — простір радіусом 0,5 м від особи працюючого.

ЗОНА ЗАХИСТУ БЛИСКАВКОВІДВОДІВ — простір, усередині якого будівля або споруда захищена від прямих ударів блискавки з надійністю не нижче визначеного значення. Найменшою і постійною надійністю володіє поверхня зони захисту; в глибині зони захисту надійність вища, ніж на її поверхні. Зона захисту типу А володіє наделенностью 99,5% і вище, а типу Б — 95% і вище.

ЗОНА КОНТРОЛЮ ПОЖЕЖНОЇ СИГНАЛІЗАЦІЇ (пожежних сповіщувачів) — сукупність площ, об’ємів приміщень об’єкта, поява в яких факторів пожежі буде виявлено пожежними сповіщувачами.

ЗОНА ПІДПОРУ ПІДЗЕМНИХ ВОД — область над водоносним пластом, в якій відбувається підвищення вільної поверхні підземних вод у випадку їх підпору, наприклад, водосховищем, річкою і т.д.

ЗОНА ПІДТОПЛЕННЯ — територія, яка піддається підтопленню в результаті будівництва водосховищ, інших водних об’єктів і забудови або в результаті впливу будь-якої іншої народногосподарської діяльності.

ЗОНА НАДЗВИЧАЙНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ — частина території, де в результаті господарської чи іншої діяльності відбуваються стійкі негативні зміни в навколишньому природному середовищі, що загрожують здоров’ю населення, стану природних екологічних систем, генетичних фондів рослин і тварин.

ЗОНИ СПЕЦІАЛЬНОГО РЕГУЛЮВАННЯ — встановлюються на підставі санітарно-екологічних та технічних вимог, що обмежують використання територій для господарської та іншої діяльності.

ЗОНИ ТЕХНІЧНІ (ОХОРОННІ) — межі територій, призначених і використовуються для будівництва та експлуатації наземних і підземних транспортних та інженерних споруд і комунікацій.

ЗОНИ СПЕЦІАЛЬНОГО РЕГУЛЮВАННЯ — встановлюються на підставі санітарно-екологічних та технічних вимог, що обмежують використання територій для господарської та іншої діяльності.

ЗОНИ ТЕХНІЧНІ (ОХОРОННІ) — межі територій, призначених і використовуються для будівництва та експлуатації наземних і підземних транспортних та інженерних споруд і комунікацій.

ЗОНА ЕКОЛОГІЧНОГО ЛИХА — частина території, де в результаті господарської чи іншої діяльності відбулися глибокі незворотні зміни навколишнього природного середовища, які потягли за собою суттєве погіршення здоров’я населення, порушення природної рівноваги, руйнування природних екологічних систем, деградації флори і фауни.

ЗОНУВАННЯ — поділ території на зони при містобудівному плануванні розвитку територій і поселень з визначенням видів містобудівного використання встановлених зон і обмежень на їх використання.

ЗОННА ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЛІФТІВ — обслуговування однією групою (одними групами) ліфтів населення нижній частині будівлі, іншою групою (іншими групами) — населення вищерозміщеної частини будівлі, проходять нижню частину будівлі без зупинок.

ЗОНИ ОСОБЛИВОГО МІСТОБУДІВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ — включають землі, на яких встановлюється особливий правовий режим використання на підставі містобудівної, історико-культурної, природної цінності території.

ЗОНИ СПЕЦІАЛЬНОГО РЕГУЛЮВАННЯ — встановлюються на підставі санітарно-екологічних та технічних вимог, що обмежують використання територій для господарської та іншої діяльності.

ЗОНИ ТЕХНІЧНІ (ОХОРОННІ) — межі територій, призначених і використовуються для будівництва та експлуатації наземних і підземних транспортних та інженерних споруд і комунікацій.

ЗОНИ СПЕЦІАЛЬНОГО РЕГУЛЮВАННЯ — встановлюються на підставі санітарно-екологічних та технічних вимог, що обмежують використання територій для господарської та іншої діяльності.