Смета, сметы, составить смету, сметы в АВК, кошторис, пiдготувати кошторис, КБ 2в, КБ 3, ДБН Д.1.1-1-2000, cvtnf, fdr, ДБН, ГОСТ, ВСН, СНиП, Сметные услуги, Виды сметной документации, Строительный словарь, Кошториснi послуги, Види кошторисної документацiї, пiдготувати кошторис, Довiдник iнженера, Справочник инженера
Мова:
   


Хмарка тегів:

Б

БАЗА ПРОКАТУ МОБІЛЬНИХ (ІНВЕНТАРНИХ) БУДІВЕЛЬ ТА (АБО) СПОРУД — спеціалізована організація, у функції якої входить забезпечення будівництва мобільними (інвентарними) будівлями та (або) спорудами, включаючи їх транспортування, монтаж, експлуатацію і демонтаж.

БАЗАЛЬТ — темна вулканічна гірська порода, що складається з щільної або дуже дрібнозернистої маси, але може містити порфірові виділення. Базальт добре полірується. Базальт використовується в якості бутового каменю, наповнювача для бетонів, для мощення вулиць, при виробництві литих кам’яних виробів.

БАЗИСНИЙ ПРИЛАД — геодезичний прилад для вимірювання довжин ліній безпосереднім відкладанням мірних дротів.

БАЗОВА ПИТОМА ЕНЕРГОЄМНІСТЬ СИСТЕМИ ОПАЛЕННЯ БУДІВЛІ ЗА ОПАЛЮВАЛЬНИЙ ПЕРІОД — кількість теплоти, що подається в систему опалення будинку за опалювальний період при центральному якісному регулюванні і відсутності місцевого або індивідуального авторегулювання, віднесене на 1 кв.м загальної площі квартир житлового будинку або корисної площі громадського будинку.

БАК РОЗШИРЮВАЛЬНИЙ — ємність, що знаходиться в системі водяного опалення, призначена для прийому надлишку води, що виникає при її нагріванні.

БАКЕЛІЗОВАНА ФАНЕРА — фанера, виготовлена ​​із застосуванням фенолоформальдегідних спірторастворімих (водорозчинних) смол.

БАЛКА — горизонтальна несуча конструкція будівель і споруд, що має опору в двох або більше точках. Балка, що перекриває один проліт і що має дві опори, називається розрізною. Балка, що перекриває кілька прольотів і має декілька опор, називається нерозрізною багатопролітною.

БАЛКОН — виступаюча з площини стіни фасаду обгороджена площадка, що служить для відпочинку влітку.

БАЛКОННИЙ ДВЕРНИЙ БЛОК — світлопрозора конструкція, призначена для забезпечення сполучення внутрішнього приміщення з балконом (лоджією), природного освітлення приміщення і захисту від атмосферних і шумових впливів. Балконний дверний блок складається зі збірних одиниць: коробки, дверного полотна і, в окремих випадках, фрамуги.

БАЛАСТ — вантаж, прикріплений на ходовій рамі або на порталі для забезпечення стійкості крана.

БАЛЮСТРАДА — огорожа дахів, сходів, галерей, балконів у вигляді поручнів з невисокими фігурними стійками (балясинами).

БАЛЯСИНИ — елементи огороджувальних конструкцій сходів, балконів, терас, що підтримують перила.

БАРДОЛІН — бітумна черепиця, центральний шар якої — пружне скловолокно. Бардолін просочений з двох сторін бітумом, верхній шар має мінеральне посипання, нижній шар — кремнієвий пісок.

БАР’ЄРНЕ ОГОРОДЖЕННЯ — елемент мостового полотна, встановлюваний по межах проїжджої частини і має безперервну направляючу балку (планку), прикріплену до стійок, тобто для бар’єрних огороджень обов’язково наявність стійок і поздовжніх балок.

БАТАРЕЯ ПОЖЕЖОГАСІННЯ — група модулів газового пожежогасіння, об’єднаних загальним колектором і пристроєм ручного пуску.

БАХРОМА НА КРОМЦІ ДЕРЕВНОВОЛОКНИСТОЇ ПЛИТИ — дефект у вигляді виступаючих зім’ятих пучків волокон на кромках деревоволокнистих плит.

БАХРОМА — суцільна або переривчаста стрічка пучків не повністю відокремлених волокон і часток деревини на ребрах лісоматеріалу.

БАЧОК ЗМИВНИЙ — безнапірний акумулює воду резервуар, наповнюваний автоматично з водопровідної мережі і спорожняється вручну або автоматично для забезпечення змиву унітазу (підлогової чаші).

ВЕЖА (КРАНА) — вертикальна конструкція крана, що підтримує стрілу і (або) поворотну платформу і забезпечує необхідну висоту розташування опори стріли.

БЕТОНИ НА ЦЕМЕНТНИХ В’ЯЖУЧИХ (ЦЕМЕНТНИЙ БЕТОН) — бетони на основі клінкерних цементів.

БЕЗПОВОРОТНІ ВІДХОДИ (ВТРАТИ) — відходи виробництва, які неможливо, недоцільно (неефективно) або неприпустимо використовувати повторно.

БЕЗПЕКА ЕКОЛОГІЧНА — стан природного середовища, що забезпечує екологічний баланс у природі і захист навколишнього середовища і людини від шкідливого впливу несприятливих факторів, викликаних природними процесами і антропогенним впливом, включаючи техногенний (промисловість, будівництво) і сільськогосподарське.

БЕЗПЕКА — стан, при якому ризик шкоди (персоналу) або збиток обмежений допустимим рівнем.

БЕЗПЕЧНІ ВІДХОДИ — відходи, існування яких і (або) звернення з якими в певних умовах і в певний час визнані безпечними для життя, здоров’я людини та навколишнього природного середовища.

БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ДЛЯ ЛЮДИНИ — стан середовища проживання, при якому відсутня небезпека шкідливого впливу його факторів на людину.

БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ПРАЦІ — умови праці, при яких вплив на працюючих шкідливих або небезпечних виробничих факторів виключено або рівні їх впливу не перевищують встановлені нормативи.

БЕЗВІДХОДНЕ ВИРОБНИЦТВО — форма ресурсозберігаючої організації виробництва продукції, яка характеризується відсутністю відходів в основному виробничому циклі або їх повною утилізацією в додаткових технологічних процесах, не пов’язаних з отриманням основної продукції на цьому ж виробництві.

БЕЗРИГЕЛЬНА  КОНСТРУКТИВНА СИСТЕМА — система, в якій відсутні ригелі, і перекриття в загальному випадку працюють як плити, оперті на окремі опори у вигляді колон.

БІЛА ВОЛОКНИСТА ГНИЛЬ — гниль, що характеризується зниженою твердістю і ясно-жовтим або майже білим кольором і волокнистою структурою. (Уражена деревина часто здобуває строкате забарвлення, що нагадує малюнок мармуру, у якій світлі ділянки бувають відмежовані від більш темних тонкими чорними звивистими лініями. При сильному руйнуванні деревина стає м’якою, легко розщеплюється на волокна й кришиться. Зустрічається на листяних породах).

БІЛИЙ ПОРТЛАНДЦЕМЕНТ — портландцемент, що містить білий портландцементний клінкер, гіпс або його похідні.

БІЛИЙ ПОРТЛАНДЦЕМЕНТНИЙ КЛІНКЕР — клінкер, що складається переважно з силікатів і алюмінатів кальцію, що отримується випаленням до спікання малозалізистої сировинної суміші і має в подрібненому стані білизну не менше 70% за абсолютною шкалою.

БЕНЗИН — продукт перегонки нафти, що представляє собою суміш легких вуглеводнів з температурою кипіння від 30 до 205 град. С. Застосовується як паливо для карбюраторних двигунів і як розчинник.

БЕЗКАНАЛЬНА ПРОКЛАДКА — прокладка трубопроводу безпосередньо в грунті.

БЕЗПУСТОТНА ШАРУВАТА ПІДЛОГА — підлога, що складається з твердого покриття і тонкого звукоізоляційною прошарку, покладених безпосередньо на плити перекриття або на вирівнююче стягування.

БЕЗШОВНІ СТАЛЕВІ ТРУБИ — сталева труба, яка не має зварного шва або іншого з’єднання, виготовлена ​​одним із способів кування, прокатки, волочіння або пресування.

БЕТОН НА НА ВАПНЯНИХ В’ЯЖУЧИХ — бетон на основі вапна в поєднанні з гідравлічними активними і (або) кремнеземистими компонентами (цемент, шлаки, золи, кварцовий пісок і активні мінеральні добавки).

БЕТОН НА ОРГАНІЧНИХ ЗАПОВНЮВАЧАХ (АРБОЛІТ) — бетон на цементному в’яжучому  рослинного походження, органічних заповнювачах (подрібнені деревина з відходів виробництва, стебла бавовнику або рисової соломи, багаття конопель та льону).

БЕТОН НА ЩІЛЬНИХ ЗАПОВНЮВАЧАХ — бетон на заповнювачах із щільних гірських порід або шлаків.

БЕТОН НА ПОРИСТИХ ЗАПОВНЮВАЧАХ — бетон на штучних і природних мінеральних пористих заповнювачах, а також на пористих крупних і щільних дрібних заповнювачах.

БЕТОН НІЗДРЮВАТИЙ — бетон, що отримується в результаті затвердіння спученої за допомогою пороутворювача (газобетон) або спіненої суміші в’яжучого (пінобетон), кремнезістого компоненту і води.

БЕТОН — штучний каменеподібний матеріал, що представляє собою затверділу бетонну суміш. Розрізняють такі стадії готовності бетону: бетонна суміш, свіжоукладений бетон і затверділий бетон.

БЕТОННА ПАНЕЛЬ — панель з конструктивною арматурою, міцність якої в стадії експлуатації забезпечується одним бетоном. До бетонних панелей відносяться також панелі, в яких робоча арматура розташована тільки на обмежених ділянках (наприклад, в перемичці над прорізом, консольному виступі, опорних зонах, зонах концентрації напружень від місцевого навантаження) і відсутня вертикальна робоча арматура. (Для порівняння см. термін залізобетонні панелі).

БЕТОНОПОЛІМЕРИ — спеціальні бетони на мінеральному в’яжучому, просочені монополімерамі з їх подальшим отвердінням.

БЕТОНИ ДЕКОРАТИВНІ — спеціальні бетони, призначені для оздоблення будівель і споруд.

БЕТОНИ ЖАРОСТІЙКІ — спеціальні бетони, призначені для роботи в умовах впливу температур від 200 до 1800 ° С.

БЕТОНИ КОНСТРУКЦІЙНІ — бетони несучих та огороджуючих конструкцій будівель і споруд, визначальними вимогами до якості яких є вимоги за фізико-механічними характеристиками.

БЕТОНИ ВЕЛИКОПОРИСТІ — бетони, у яких простір між зернами великого і дрібного заповнювача не повністю заповнено або зовсім не заповнено дрібними заповнювачами і затверділими в’яжучими, поризованими добавками, регулюючими пористість в обсязі не більше 7%.

БЕТОНИ ЛЕГКІ — бетони на цементному в’яжучому, пористому крупному і пористому або щільному дрібному заповнювачі.

БЕТОНИ ДРІБНОЗЕРНИСТІ (ПІСКОБЕТОН) — бетони щільної структури на цементному в’яжучому і щільних дрібних заповнювачах.

БЕТОНИ НА ГІПСОВИХ В’ЯЖУЧИХ — бетони на основі напівводного гіпсу або ангідриту (включаючи гіпсоцементнопуццоланові і т.п. в’яжучі).

БЕТОНИ НА ШЛАКОВИХ В’ЯЖУЧИХ - бетони на основі мелених шлаків і зол з активізаторами твердіння (лужними розчинами, вапном, цементом або гіпсом).

БЕТОНИ РОЗШИРЮВАЛЬНІ — спеціальні бетони на основі розширювального цементу, що розширюються при твердінні та призначені для створення попереднього напруження (самонапруження) і конструкції при його твердінні.

БЕТОНИ ЩІЛЬНІ — бетони, у яких простір між зернами великого і дрібного або тільки дрібного заповнювача заповнено затверділим в’яжучим і порами залученого газу або повітря, в тому числі утворюються за рахунок застосування добавок, що регулюють пористість в обсязі не більше 7%.

БЕТОНИ РАДІАЦІЙНОЗАХИСНІ — спеціальні бетони, призначені для захисту від впливу радіаційних випромінювань.

БЕТОНИ СИЛІКАТНІ — бетони на вапняних в’яжучих автоклавного і неавтоклавного тверднення.

БЕТОНИ СПЕЦІАЛЬНІ — бетони, до яких пред’являються спеціальні вимоги у відповідності з їх призначенням.

БЕТОНИ ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЙНІ — спеціальні бетони, призначені для теплової ізоляції конструкцій, будівель і споруд.

БЕТОНИ ВАЖКІ — бетони щільні на цементному в’яжучому і щільних крупних і дрібних заповнювачах.

БЕТОНИ ХІМІЧНОСТІЙКІ — спеціальні бетони, призначені для роботи в умовах дії агресивних середовищ.

БЕТОНИ НІЗДРЮВАТІ — бетони, у яких основну частину обсягу становлять рівномірно розподілені пори у вигляді осередків, отриманих за допомогою газо або піноутворювачів.

БІОГАЗ — суміш газів рослинного і тваринного походження, які утворюються при розкладанні органічних відходів, наприклад, на звалищах. Біогаз може бути отриманий в спеціальних установках і використаний в якості палива.

БІОЛОГІЧНА КОРОЗІЯ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ — корозія будівельного матеріалу у виробі або конструкції, що викликається життєдіяльністю біоорганізмів.

БІОЛОГІЧНА ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД — технологічні процеси очищення стічних вод, засновані на здатності біологічних організмів розкладати забруднюючі речовини.

БІОЛОГІЧНА ПЛІВКА — плівка з бактерій та інших організмів на поверхні завантаження біологічного фільтра, що окислюють і минерализують забруднюючі речовини.

БІОЛОГІЧНІ ВІДХОДИ — біологічні тканини та органи, що утворюються в результаті медичної та ветеринарної оперативної практики, медико-біологічних експериментів, загибелі худоби, інших тварин і птахів, і інші відходи, одержувані при переробці харчової і нехарчової сировини тваринного походження, а також відходи біотехнологічної промисловості.

БІОЛОГІЧНІ СТАВКИ — водойма для біологічного очищення стічних вод в природних умовах.

БІОЛОГІЧНИЙ ФІЛЬТР — споруда для очищення стічних вод, що працює за принципом пропуску їх через завантаження з біологічної плівкою.

БІОСТІЙКА (ДЕРЕВОСТРУЖКОВА) ПЛИТА — деревоволокниста (деревностружкова) плита, що володіє підвищеною стійкістю проти впливу грибів, бактерій і комах.

БІОТЕКТУРА — розділ архітектури, заснований на обліку особливостей навколишнього середовища, а також застосуванні місцевих будівельних матеріалів.

БІОТУАЛЕТ — пристрій для переробки фекальних відходів в органічне добриво шляхом використання біологічного процесу окислення, активізованого електропідігрівом або хімічними добавками.

БІОХІМІЧНЕ СПОЖИВАННЯ КИСНЮ В СТІЧНИХ ВОДАХ — кількість кисню, споживана на біохімічне окислення містяться в стічних водах забруднюючих речовин в певний інтервал часу.

БІТУЛІН — матеріал на основі нетканого поліестеру або скловолокна. З двох боків на нього наплавляються бітумні мембрани з додаванням поліпропілену. Із зовнішнього (верхньою) боку бітум покривається шаром тальку, з нижньої — прикривається згоряє при укладанні плівкою.

БІТУМОВАНІ ДЕРЕВНОВОЛОКНИСТІ ПЛИТИ — м’яка деревоволокнистих плит з додаванням бітуму.

БІТУМИ — природні або штучні тверді або рідкі водорозчинні органічні речовини, що складаються з суміші високомолекулярних вуглеводнів та їх похідних, що містять кисень, сірку, азот і комплексні сполуки металів. Застосовуються в дорожньому і житловому будівництві, лакофарбової та хімічної промисловості.

БЛОК (ОПАЛУБКА ДЛЯ ЗВЕДЕННЯ МОНОЛІТНИХ БЕТОННИХ І  ЗАЛІЗОБЕТОННИ КОНСТРУКЦІЙ) — замкнута або незамкнута просторова опалубка, зібрана з панелей або окремих щитів.

БЛОК АВТОМАТИЧНОГО ВКЛЮЧЕННЯ РЕЗЕРВНОГО ЖИВЛЕННЯ (АВР) — функціональний блок, що містить апаратуру контролю і управління пусковими комутаційними апаратами блоку введення, до яких приєднують взаєморезервні живильні мережі.

БЛОК АВТОМАТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ ОСВІТЛЕННЯМ- функціональний блок, що містить захисні апарати групових кіл загальнобудинкового освітлення та елементи для їх автоматичного включення і виключення в залежності від ступеня природної освітленості та (або) від часу доби за заданою програмою.

БЛОК БЕТОННИЙ — вироби з бетону масою від десятків кілограмів до кількох тонн. Виготовляються з важких, полегшених і легких бетонів. За призначенням поділяються на фундаментні, цокольні і стінові. Для зниження маси і теплопровідності часто випускаються пустотними або дірчастими. Найбільш часто порожнечі мають форму щілин, які розташовані уздовж або поперек блоку.

БЛОК ЖИТЛОВИЙ — автономна частина блокованого жилого будинку, що включає одну квартиру і, при необхідності, інші приміщення.

БЛОК КАНАТНИЙ — обертовий елемент з одним або декількома струмками для направлення каната.

БЛОК КЕРАМІЧНИЙ — штучні пустотілі керамічні вироби щільністю 1100-1300 кг / м куб .. Обсяг пустот складає 15-40%, водопоглинання 6-14%, морозостійкість не менше 25 циклів. Випускаються різних типорозмірів: для кладки стін, перегородок, перекриттів, огороджень і т. д. Основні розміри 250х120х140, 250х220х250 і 320х100х140.

БЛОК КОМУНІКАЦІЙ — складальна одиниця, що включає трубопроводи, опори та опорні конструкції під них, засоби захисту від зовнішніх впливів і інші пристрої.

БЛОК РАДІАТОРА — елемент радіатора, що має декілька колонок по його фронту в одній відливання.

БЛОК РОЗПОДІЛУ — функціональний блок, що містить захисні апарати розподільних і групових кіл і включає в себе частину обсягу ВРП або панелі для розміщення та приєднання провідників.

БЛОК ЗРІВНЯЛЬНИЙ — блок, слугує для вирівнювання навантажень в двох гілках каната.

БЛОК ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ — функціональний блок, що містить лічильник прямого або трансформаторного включення, трансформатори струму та випробувальну перехідну коробку. (Випробувальна перехідна коробка — апарат, що містить блок затискачів для приєднання контрольного трифазного лічильника.).

БЛОКОВИЙ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК — будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку.

БЛОКУВАННЯ ПОДАЧІ ГАЗУ — повне припинення подачі газу.

БЛОКУВАННЯ — пристрій, що забезпечує можливість заборони пуску газу або вмикання агрегату при порушенні персоналом вимог безпеки.

БЛОККОНТЕЙНЕР — об’ємний елемент повної заводської готовності.

БОЙЛЕР — пристрій для отримання гарячої води за допомогою пари, що проходить по трубах, розташованим всередині резервуара.

БІЧНЕ ПРИРОДНЄ ОСВІТЛЕННЯ — природне освітлення приміщення через світлові прорізи в зовнішніх стінах.

БОРДЮРНІ ОГОРОЖІ (БОРДЮР) — елемент мостового полотна, що позначає кордон проїжджої частини і перешкоджає виїзду транспортних засобів за її межі.

БОРТ БАЗОВИЙ — борт групової форми, на якому закріплюються формоутворюючі елементи.

БОРТ ПОПЕРЕЧНИЙ (ТОРЦЕВИЙ) — борт, розташований по короткій стороні форми.

БОРТ ПОВЗДОВЖНІЙ — борт, розташований по довгій стороні форми.

БОРТ ПРУЖНИЙ — борт, з’єднаний з піддоном пружним шарніром.

БОРТ — елемент форми, призначений для утворення частини зовнішнього периметра виробу поза площиною піддона.

БОРТОВА ОСНАСТКА  - 1) сукупність формотворчих елементів, призначених для утворення поверхонь виробу поза площиною піддона; 2) сукупність бортів, що є інвентарною приналежністю формувального поста.

БРАНДМАУЕР — глуха протипожежна стіна будівлі, виконувана з вогнетривких матеріалів і призначена для перешкоджання поширенню вогню на сусідні приміщення або на сусідні будівлі.

БРИГАДА — робочий колектив у складі двох осіб і більше, включаючи виробника робіт.

БРУС — пиломатеріал завтовшки і шириною 100 мм і більше.

БРУСОК — пиломатеріал завтовшки до 100 мм і шириною не більше подвійної товщини.

БУЛЬВАР — алея, розташована посеред широкої вулиці зі спеціально висадженими деревами та чагарниками. Має важливе значення при озелененні міст

БУНКЕР — ємність для зберігання і перевантаження сипучих матеріалів, виконана із залізобетону, сталі або деревини.

БУРАВЧИК — різьбовий конічний кінець шурупа, що слугує для нарізування різьблення в дерев’яному або пластмасовому виробі при утворенні з’єднання.

БУРА ТРІЩИННА ГНИЛЬ — гниль, що характеризується зниженою твердістю і бурим (зрідка сірим) кольором різних відтінків і тріщинуватою призматичною структурою. (Уражена деревина іноді містить у тріщинах білуваті або жовтуваті грибні плівки. При сильному руйнуванні деревини розпадається на частини і легко розтирається в порошок).

БУРТ КРІПИЛЬНОГО ВИРОБУ — виступ на опорній поверхні багатогранної гайки, голівки болта або гвинта, виконаний у формі циліндра або усіченого конуса діаметром, більшим діаметра їх описаного кола.

БУССОЛЬ — геодезичний прилад, призначений для визначення магнітних азимутів.

БУТ — будівельний камінь, одержуваний при підриванні покладів суцільних порід, таких як граніт, щільний вапняк, піщаник та ін.  Бут застосовується для зведення фундаментів, підпірних стінок, огорож і т. п.

БУТОВИЙ КАМІНЬ — камінь довільної форми, одержуваний дробленням скельних гірських порід.

БУФЕР — пристрій для пом’якшення удару.

ШВИДКОТІК НА КАНАЛІЗАЦІЙНОМУ КОЛЕКТОРІ — пряма ділянка каналізаційного колектора, покладена з ухилом, що створює підвищені швидкості руху стічних вод.

ПОБУТОВІ ВІДХОДИ — тверді відходи, утворені в результаті побутової діяльності людини.