Хмарка тегів:

Б

БАЗА ПРОКАТУ МОБІЛЬНИХ (ІНВЕНТАРНИХ) БУДІВЕЛЬ ТА (АБО) СПОРУД — спеціалізована організація, у функції якої входить забезпечення будівництва мобільними (інвентарними) будівлями та (або) спорудами, включаючи їх транспортування, монтаж, експлуатацію і демонтаж.

БАЗАЛЬТ — темна вулканічна гірська порода, що складається з щільної або дуже дрібнозернистої маси, але може містити порфірові виділення. Базальт добре полірується. Базальт використовується в якості бутового каменю, наповнювача для бетонів, для мощення вулиць, при виробництві литих кам’яних виробів.

БАЗИСНИЙ ПРИЛАД — геодезичний прилад для вимірювання довжин ліній безпосереднім відкладанням мірних дротів.

БАЗОВА ПИТОМА ЕНЕРГОЄМНІСТЬ СИСТЕМИ ОПАЛЕННЯ БУДІВЛІ ЗА ОПАЛЮВАЛЬНИЙ ПЕРІОД — кількість теплоти, що подається в систему опалення будинку за опалювальний період при центральному якісному регулюванні і відсутності місцевого або індивідуального авторегулювання, віднесене на 1 кв.м загальної площі квартир житлового будинку або корисної площі громадського будинку.

БАК РОЗШИРЮВАЛЬНИЙ — ємність, що знаходиться в системі водяного опалення, призначена для прийому надлишку води, що виникає при її нагріванні.

БАКЕЛІЗОВАНА ФАНЕРА — фанера, виготовлена ​​із застосуванням фенолоформальдегідних спірторастворімих (водорозчинних) смол.

БАЛКА — горизонтальна несуча конструкція будівель і споруд, що має опору в двох або більше точках. Балка, що перекриває один проліт і що має дві опори, називається розрізною. Балка, що перекриває кілька прольотів і має декілька опор, називається нерозрізною багатопролітною.

БАЛКОН — виступаюча з площини стіни фасаду обгороджена площадка, що служить для відпочинку влітку.

БАЛКОННИЙ ДВЕРНИЙ БЛОК — світлопрозора конструкція, призначена для забезпечення сполучення внутрішнього приміщення з балконом (лоджією), природного освітлення приміщення і захисту від атмосферних і шумових впливів. Балконний дверний блок складається зі збірних одиниць: коробки, дверного полотна і, в окремих випадках, фрамуги.

БАЛАСТ — вантаж, прикріплений на ходовій рамі або на порталі для забезпечення стійкості крана.

БАЛЮСТРАДА — огорожа дахів, сходів, галерей, балконів у вигляді поручнів з невисокими фігурними стійками (балясинами).

БАЛЯСИНИ — елементи огороджувальних конструкцій сходів, балконів, терас, що підтримують перила.

БАРДОЛІН — бітумна черепиця, центральний шар якої — пружне скловолокно. Бардолін просочений з двох сторін бітумом, верхній шар має мінеральне посипання, нижній шар — кремнієвий пісок.

БАР’ЄРНЕ ОГОРОДЖЕННЯ — елемент мостового полотна, встановлюваний по межах проїжджої частини і має безперервну направляючу балку (планку), прикріплену до стійок, тобто для бар’єрних огороджень обов’язково наявність стійок і поздовжніх балок.

БАТАРЕЯ ПОЖЕЖОГАСІННЯ — група модулів газового пожежогасіння, об’єднаних загальним колектором і пристроєм ручного пуску.

БАХРОМА НА КРОМЦІ ДЕРЕВНОВОЛОКНИСТОЇ ПЛИТИ — дефект у вигляді виступаючих зім’ятих пучків волокон на кромках деревоволокнистих плит.

БАХРОМА — суцільна або переривчаста стрічка пучків не повністю відокремлених волокон і часток деревини на ребрах лісоматеріалу.

БАЧОК ЗМИВНИЙ — безнапірний акумулює воду резервуар, наповнюваний автоматично з водопровідної мережі і спорожняється вручну або автоматично для забезпечення змиву унітазу (підлогової чаші).

ВЕЖА (КРАНА) — вертикальна конструкція крана, що підтримує стрілу і (або) поворотну платформу і забезпечує необхідну висоту розташування опори стріли.

БЕТОНИ НА ЦЕМЕНТНИХ В’ЯЖУЧИХ (ЦЕМЕНТНИЙ БЕТОН) — бетони на основі клінкерних цементів.

БЕЗПОВОРОТНІ ВІДХОДИ (ВТРАТИ) — відходи виробництва, які неможливо, недоцільно (неефективно) або неприпустимо використовувати повторно.

БЕЗПЕКА ЕКОЛОГІЧНА — стан природного середовища, що забезпечує екологічний баланс у природі і захист навколишнього середовища і людини від шкідливого впливу несприятливих факторів, викликаних природними процесами і антропогенним впливом, включаючи техногенний (промисловість, будівництво) і сільськогосподарське.

БЕЗПЕКА — стан, при якому ризик шкоди (персоналу) або збиток обмежений допустимим рівнем.

БЕЗПЕЧНІ ВІДХОДИ — відходи, існування яких і (або) звернення з якими в певних умовах і в певний час визнані безпечними для життя, здоров’я людини та навколишнього природного середовища.

БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ДЛЯ ЛЮДИНИ — стан середовища проживання, при якому відсутня небезпека шкідливого впливу його факторів на людину.

БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ПРАЦІ — умови праці, при яких вплив на працюючих шкідливих або небезпечних виробничих факторів виключено або рівні їх впливу не перевищують встановлені нормативи.

БЕЗВІДХОДНЕ ВИРОБНИЦТВО — форма ресурсозберігаючої організації виробництва продукції, яка характеризується відсутністю відходів в основному виробничому циклі або їх повною утилізацією в додаткових технологічних процесах, не пов’язаних з отриманням основної продукції на цьому ж виробництві.

БЕЗРИГЕЛЬНА  КОНСТРУКТИВНА СИСТЕМА — система, в якій відсутні ригелі, і перекриття в загальному випадку працюють як плити, оперті на окремі опори у вигляді колон.

БІЛА ВОЛОКНИСТА ГНИЛЬ — гниль, що характеризується зниженою твердістю і ясно-жовтим або майже білим кольором і волокнистою структурою. (Уражена деревина часто здобуває строкате забарвлення, що нагадує малюнок мармуру, у якій світлі ділянки бувають відмежовані від більш темних тонкими чорними звивистими лініями. При сильному руйнуванні деревина стає м’якою, легко розщеплюється на волокна й кришиться. Зустрічається на листяних породах).

БІЛИЙ ПОРТЛАНДЦЕМЕНТ — портландцемент, що містить білий портландцементний клінкер, гіпс або його похідні.

БІЛИЙ ПОРТЛАНДЦЕМЕНТНИЙ КЛІНКЕР — клінкер, що складається переважно з силікатів і алюмінатів кальцію, що отримується випаленням до спікання малозалізистої сировинної суміші і має в подрібненому стані білизну не менше 70% за абсолютною шкалою.

БЕНЗИН — продукт перегонки нафти, що представляє собою суміш легких вуглеводнів з температурою кипіння від 30 до 205 град. С. Застосовується як паливо для карбюраторних двигунів і як розчинник.

БЕЗКАНАЛЬНА ПРОКЛАДКА — прокладка трубопроводу безпосередньо в грунті.

БЕЗПУСТОТНА ШАРУВАТА ПІДЛОГА — підлога, що складається з твердого покриття і тонкого звукоізоляційною прошарку, покладених безпосередньо на плити перекриття або на вирівнююче стягування.

БЕЗШОВНІ СТАЛЕВІ ТРУБИ — сталева труба, яка не має зварного шва або іншого з’єднання, виготовлена ​​одним із способів кування, прокатки, волочіння або пресування.

БЕТОН НА НА ВАПНЯНИХ В’ЯЖУЧИХ — бетон на основі вапна в поєднанні з гідравлічними активними і (або) кремнеземистими компонентами (цемент, шлаки, золи, кварцовий пісок і активні мінеральні добавки).

БЕТОН НА ОРГАНІЧНИХ ЗАПОВНЮВАЧАХ (АРБОЛІТ) — бетон на цементному в’яжучому  рослинного походження, органічних заповнювачах (подрібнені деревина з відходів виробництва, стебла бавовнику або рисової соломи, багаття конопель та льону).

БЕТОН НА ЩІЛЬНИХ ЗАПОВНЮВАЧАХ — бетон на заповнювачах із щільних гірських порід або шлаків.

БЕТОН НА ПОРИСТИХ ЗАПОВНЮВАЧАХ — бетон на штучних і природних мінеральних пористих заповнювачах, а також на пористих крупних і щільних дрібних заповнювачах.

БЕТОН НІЗДРЮВАТИЙ — бетон, що отримується в результаті затвердіння спученої за допомогою пороутворювача (газобетон) або спіненої суміші в’яжучого (пінобетон), кремнезістого компоненту і води.

БЕТОН — штучний каменеподібний матеріал, що представляє собою затверділу бетонну суміш. Розрізняють такі стадії готовності бетону: бетонна суміш, свіжоукладений бетон і затверділий бетон.

БЕТОННА ПАНЕЛЬ — панель з конструктивною арматурою, міцність якої в стадії експлуатації забезпечується одним бетоном. До бетонних панелей відносяться також панелі, в яких робоча арматура розташована тільки на обмежених ділянках (наприклад, в перемичці над прорізом, консольному виступі, опорних зонах, зонах концентрації напружень від місцевого навантаження) і відсутня вертикальна робоча арматура. (Для порівняння см. термін залізобетонні панелі).

БЕТОНОПОЛІМЕРИ — спеціальні бетони на мінеральному в’яжучому, просочені монополімерамі з їх подальшим отвердінням.

БЕТОНИ ДЕКОРАТИВНІ — спеціальні бетони, призначені для оздоблення будівель і споруд.

БЕТОНИ ЖАРОСТІЙКІ — спеціальні бетони, призначені для роботи в умовах впливу температур від 200 до 1800 ° С.

БЕТОНИ КОНСТРУКЦІЙНІ — бетони несучих та огороджуючих конструкцій будівель і споруд, визначальними вимогами до якості яких є вимоги за фізико-механічними характеристиками.

БЕТОНИ ВЕЛИКОПОРИСТІ — бетони, у яких простір між зернами великого і дрібного заповнювача не повністю заповнено або зовсім не заповнено дрібними заповнювачами і затверділими в’яжучими, поризованими добавками, регулюючими пористість в обсязі не більше 7%.

БЕТОНИ ЛЕГКІ — бетони на цементному в’яжучому, пористому крупному і пористому або щільному дрібному заповнювачі.

БЕТОНИ ДРІБНОЗЕРНИСТІ (ПІСКОБЕТОН) — бетони щільної структури на цементному в’яжучому і щільних дрібних заповнювачах.

БЕТОНИ НА ГІПСОВИХ В’ЯЖУЧИХ — бетони на основі напівводного гіпсу або ангідриту (включаючи гіпсоцементнопуццоланові і т.п. в’яжучі).

БЕТОНИ НА ШЛАКОВИХ В’ЯЖУЧИХ — бетони на основі мелених шлаків і зол з активізаторами твердіння (лужними розчинами, вапном, цементом або гіпсом).

БЕТОНИ РОЗШИРЮВАЛЬНІ — спеціальні бетони на основі розширювального цементу, що розширюються при твердінні та призначені для створення попереднього напруження (самонапруження) і конструкції при його твердінні.

БЕТОНИ ЩІЛЬНІ — бетони, у яких простір між зернами великого і дрібного або тільки дрібного заповнювача заповнено затверділим в’яжучим і порами залученого газу або повітря, в тому числі утворюються за рахунок застосування добавок, що регулюють пористість в обсязі не більше 7%.

БЕТОНИ РАДІАЦІЙНОЗАХИСНІ — спеціальні бетони, призначені для захисту від впливу радіаційних випромінювань.

БЕТОНИ СИЛІКАТНІ — бетони на вапняних в’яжучих автоклавного і неавтоклавного тверднення.

БЕТОНИ СПЕЦІАЛЬНІ — бетони, до яких пред’являються спеціальні вимоги у відповідності з їх призначенням.

БЕТОНИ ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЙНІ — спеціальні бетони, призначені для теплової ізоляції конструкцій, будівель і споруд.

БЕТОНИ ВАЖКІ — бетони щільні на цементному в’яжучому і щільних крупних і дрібних заповнювачах.

БЕТОНИ ХІМІЧНОСТІЙКІ — спеціальні бетони, призначені для роботи в умовах дії агресивних середовищ.

БЕТОНИ НІЗДРЮВАТІ — бетони, у яких основну частину обсягу становлять рівномірно розподілені пори у вигляді осередків, отриманих за допомогою газо або піноутворювачів.

БІОГАЗ — суміш газів рослинного і тваринного походження, які утворюються при розкладанні органічних відходів, наприклад, на звалищах. Біогаз може бути отриманий в спеціальних установках і використаний в якості палива.

БІОЛОГІЧНА КОРОЗІЯ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ — корозія будівельного матеріалу у виробі або конструкції, що викликається життєдіяльністю біоорганізмів.

БІОЛОГІЧНА ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД — технологічні процеси очищення стічних вод, засновані на здатності біологічних організмів розкладати забруднюючі речовини.

БІОЛОГІЧНА ПЛІВКА — плівка з бактерій та інших організмів на поверхні завантаження біологічного фільтра, що окислюють і минерализують забруднюючі речовини.

БІОЛОГІЧНІ ВІДХОДИ — біологічні тканини та органи, що утворюються в результаті медичної та ветеринарної оперативної практики, медико-біологічних експериментів, загибелі худоби, інших тварин і птахів, і інші відходи, одержувані при переробці харчової і нехарчової сировини тваринного походження, а також відходи біотехнологічної промисловості.

БІОЛОГІЧНІ СТАВКИ — водойма для біологічного очищення стічних вод в природних умовах.

БІОЛОГІЧНИЙ ФІЛЬТР — споруда для очищення стічних вод, що працює за принципом пропуску їх через завантаження з біологічної плівкою.

БІОСТІЙКА (ДЕРЕВОСТРУЖКОВА) ПЛИТА — деревоволокниста (деревностружкова) плита, що володіє підвищеною стійкістю проти впливу грибів, бактерій і комах.

БІОТЕКТУРА — розділ архітектури, заснований на обліку особливостей навколишнього середовища, а також застосуванні місцевих будівельних матеріалів.

БІОТУАЛЕТ — пристрій для переробки фекальних відходів в органічне добриво шляхом використання біологічного процесу окислення, активізованого електропідігрівом або хімічними добавками.

БІОХІМІЧНЕ СПОЖИВАННЯ КИСНЮ В СТІЧНИХ ВОДАХ — кількість кисню, споживана на біохімічне окислення містяться в стічних водах забруднюючих речовин в певний інтервал часу.

БІТУЛІН — матеріал на основі нетканого поліестеру або скловолокна. З двох боків на нього наплавляються бітумні мембрани з додаванням поліпропілену. Із зовнішнього (верхньою) боку бітум покривається шаром тальку, з нижньої — прикривається згоряє при укладанні плівкою.

БІТУМОВАНІ ДЕРЕВНОВОЛОКНИСТІ ПЛИТИ — м’яка деревоволокнистих плит з додаванням бітуму.

БІТУМИ — природні або штучні тверді або рідкі водорозчинні органічні речовини, що складаються з суміші високомолекулярних вуглеводнів та їх похідних, що містять кисень, сірку, азот і комплексні сполуки металів. Застосовуються в дорожньому і житловому будівництві, лакофарбової та хімічної промисловості.

БЛОК (ОПАЛУБКА ДЛЯ ЗВЕДЕННЯ МОНОЛІТНИХ БЕТОННИХ І  ЗАЛІЗОБЕТОННИ КОНСТРУКЦІЙ) — замкнута або незамкнута просторова опалубка, зібрана з панелей або окремих щитів.

БЛОК АВТОМАТИЧНОГО ВКЛЮЧЕННЯ РЕЗЕРВНОГО ЖИВЛЕННЯ (АВР) — функціональний блок, що містить апаратуру контролю і управління пусковими комутаційними апаратами блоку введення, до яких приєднують взаєморезервні живильні мережі.

БЛОК АВТОМАТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ ОСВІТЛЕННЯМ— функціональний блок, що містить захисні апарати групових кіл загальнобудинкового освітлення та елементи для їх автоматичного включення і виключення в залежності від ступеня природної освітленості та (або) від часу доби за заданою програмою.

БЛОК БЕТОННИЙ — вироби з бетону масою від десятків кілограмів до кількох тонн. Виготовляються з важких, полегшених і легких бетонів. За призначенням поділяються на фундаментні, цокольні і стінові. Для зниження маси і теплопровідності часто випускаються пустотними або дірчастими. Найбільш часто порожнечі мають форму щілин, які розташовані уздовж або поперек блоку.

БЛОК ЖИТЛОВИЙ — автономна частина блокованого жилого будинку, що включає одну квартиру і, при необхідності, інші приміщення.

БЛОК КАНАТНИЙ — обертовий елемент з одним або декількома струмками для направлення каната.

БЛОК КЕРАМІЧНИЙ — штучні пустотілі керамічні вироби щільністю 1100-1300 кг / м куб .. Обсяг пустот складає 15-40%, водопоглинання 6-14%, морозостійкість не менше 25 циклів. Випускаються різних типорозмірів: для кладки стін, перегородок, перекриттів, огороджень і т. д. Основні розміри 250х120х140, 250х220х250 і 320х100х140.

БЛОК КОМУНІКАЦІЙ — складальна одиниця, що включає трубопроводи, опори та опорні конструкції під них, засоби захисту від зовнішніх впливів і інші пристрої.

БЛОК РАДІАТОРА — елемент радіатора, що має декілька колонок по його фронту в одній відливання.

БЛОК РОЗПОДІЛУ — функціональний блок, що містить захисні апарати розподільних і групових кіл і включає в себе частину обсягу ВРП або панелі для розміщення та приєднання провідників.

БЛОК ЗРІВНЯЛЬНИЙ — блок, слугує для вирівнювання навантажень в двох гілках каната.

БЛОК ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ — функціональний блок, що містить лічильник прямого або трансформаторного включення, трансформатори струму та випробувальну перехідну коробку. (Випробувальна перехідна коробка — апарат, що містить блок затискачів для приєднання контрольного трифазного лічильника.).

БЛОКОВИЙ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК — будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку.

БЛОКУВАННЯ ПОДАЧІ ГАЗУ — повне припинення подачі газу.

БЛОКУВАННЯ — пристрій, що забезпечує можливість заборони пуску газу або вмикання агрегату при порушенні персоналом вимог безпеки.

БЛОККОНТЕЙНЕР — об’ємний елемент повної заводської готовності.

БОЙЛЕР — пристрій для отримання гарячої води за допомогою пари, що проходить по трубах, розташованим всередині резервуара.

БІЧНЕ ПРИРОДНЄ ОСВІТЛЕННЯ — природне освітлення приміщення через світлові прорізи в зовнішніх стінах.

БОРДЮРНІ ОГОРОЖІ (БОРДЮР) — елемент мостового полотна, що позначає кордон проїжджої частини і перешкоджає виїзду транспортних засобів за її межі.

БОРТ БАЗОВИЙ — борт групової форми, на якому закріплюються формоутворюючі елементи.

БОРТ ПОПЕРЕЧНИЙ (ТОРЦЕВИЙ) — борт, розташований по короткій стороні форми.

БОРТ ПОВЗДОВЖНІЙ — борт, розташований по довгій стороні форми.

БОРТ ПРУЖНИЙ — борт, з’єднаний з піддоном пружним шарніром.

БОРТ — елемент форми, призначений для утворення частини зовнішнього периметра виробу поза площиною піддона.

БОРТОВА ОСНАСТКА  — 1) сукупність формотворчих елементів, призначених для утворення поверхонь виробу поза площиною піддона; 2) сукупність бортів, що є інвентарною приналежністю формувального поста.

БРАНДМАУЕР — глуха протипожежна стіна будівлі, виконувана з вогнетривких матеріалів і призначена для перешкоджання поширенню вогню на сусідні приміщення або на сусідні будівлі.

БРИГАДА — робочий колектив у складі двох осіб і більше, включаючи виробника робіт.

БРУС — пиломатеріал завтовшки і шириною 100 мм і більше.

БРУСОК — пиломатеріал завтовшки до 100 мм і шириною не більше подвійної товщини.

БУЛЬВАР — алея, розташована посеред широкої вулиці зі спеціально висадженими деревами та чагарниками. Має важливе значення при озелененні міст

БУНКЕР — ємність для зберігання і перевантаження сипучих матеріалів, виконана із залізобетону, сталі або деревини.

БУРАВЧИК — різьбовий конічний кінець шурупа, що слугує для нарізування різьблення в дерев’яному або пластмасовому виробі при утворенні з’єднання.

БУРА ТРІЩИННА ГНИЛЬ — гниль, що характеризується зниженою твердістю і бурим (зрідка сірим) кольором різних відтінків і тріщинуватою призматичною структурою. (Уражена деревина іноді містить у тріщинах білуваті або жовтуваті грибні плівки. При сильному руйнуванні деревини розпадається на частини і легко розтирається в порошок).

БУРТ КРІПИЛЬНОГО ВИРОБУ — виступ на опорній поверхні багатогранної гайки, голівки болта або гвинта, виконаний у формі циліндра або усіченого конуса діаметром, більшим діаметра їх описаного кола.

БУССОЛЬ — геодезичний прилад, призначений для визначення магнітних азимутів.

БУТ — будівельний камінь, одержуваний при підриванні покладів суцільних порід, таких як граніт, щільний вапняк, піщаник та ін.  Бут застосовується для зведення фундаментів, підпірних стінок, огорож і т. п.

БУТОВИЙ КАМІНЬ — камінь довільної форми, одержуваний дробленням скельних гірських порід.

БУФЕР — пристрій для пом’якшення удару.

ШВИДКОТІК НА КАНАЛІЗАЦІЙНОМУ КОЛЕКТОРІ — пряма ділянка каналізаційного колектора, покладена з ухилом, що створює підвищені швидкості руху стічних вод.

ПОБУТОВІ ВІДХОДИ — тверді відходи, утворені в результаті побутової діяльності людини.